Ulga termomodernizacyjna 2019 – ulga na piec ulga na ocieplenie domu
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako „ustawa nowelizująca”) wprowadzająca ulgę termomodernizacyjną została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 30 listopada 2018 r., a przepisy w niej zawarte weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Od tej daty w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z2018r. poz.1509, z późn. zm. – dalej jako „PodDochFizU”) dodano art. 26 h, który kompleksowo reguluje ulgę termomodernizacyjną.
Komu przysługuje ulga?
Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej stanowi jeden ze sposobów walki ze smogiem. Badania wykazują zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń środowiska za pomocą fotowoltaiki, poprawę jakości powietrza co znacząco wpływa na nasze zdowie i jakość życia.
Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu wydatków związanych z realizacją tejże inwestycji w budynkach mieszkalnych. Ulga przeznaczona jest dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych będących właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje zarówno podatnikom opłacającym podatek według skali podatkowej, podatku liniowego oraz opłacających podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na co przysługuje ulga?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji I Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489) ulga będzie przysługiwała m.in. na:
Materiały budowlane i urządzenia jak np.:
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
- kocioł gazowy kondensacyjny
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego
- pompa ciepła wraz z osprzętem;
- kolektor słoneczny wraz z osprzętem.
- Ogniwo fotowoltaiczne wraz ze osprzętem
- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej
Usługi jak m.in.:
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- montaż kotła gazowego, olejowego, pompy ciepła, instalacji fotowoltaiczne
Na czym polega ulga?
Ulga termomodernizacyjna polega na możliwości odliczenia od podstawy podatku dochodowego kosztów poniesionych na termomodernizację nieruchomości. Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, zaś wszystkie wydatki muszą zostać udokumentowana na podstawie faktur VAT. Odliczenia należy dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Jeżeli w danym roku podatkowym kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie ona podlegać odliczeniu w kolejnych latach. Okres ten nie może być jednak dłuższy niż 6 lat. Termin ten należy liczyć od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.